Niezbędne elementy w gabinecie okulistycznym

Gabinet okulistyczny to niewątpliwie jeden z ciekawiej wyposażonych gabinetów specjalistycznych, w którym nowoczesne technologie łączą się bezproblemowo ze znanymi od lat technikami badań wzroku. Badanie całej gałki ocznej, zarówno pod kątem występujących wad wzroku jak i innych problemów zdrowotnych mogących dotknąć tak istotny dla człowieka narząd zmysłu wymaga od specjalisty nie tylko bardzo obszernej wiedzy i doświadczenia w swojej dziedzinie, ale też właśnie umiejętności stosowania całego szeregu skomplikowanych narzędzi optycznych. Co powinno znaleźć się w każdym dobrze wyposażonym gabinecie okulistycznym i do czego służą poszczególne z dostępnych tam narzędzi?

Podstawowa aparatura diagnostyczna w gabinecie okulistycznym

Każdy, kto choć raz przekroczył próg gabinetu okulistycznego z pewnością zauważył, że znajdujące się tam maszyny to często duże, skomplikowane i pracujące w dość niezrozumiały sposób urządzenia, dzięki którym lekarz okulista może ocenić stan naszych oczu i oszacować naszą wadę wzroku. Nawet młodzi adepci kierunków okulistycznych mogą mieć początkowo problem z nazwaniem wszystkich urządzeń znajdujących się w gabinecie. Bez względu na to, czy urządzamy własny gabinet czy też zaczynamy poznawać tajniki okulistyki, istnieje cała grupa narzędzi pracy które warto znać. Co powinno znaleźć się w dobrym gabinecie okulistycznym?

Foropter

Foropter to zdecydowanie jedno z najdziwniej wyglądających urządzeń w gabinecie okulistycznym, kojarzące się błędnie z przestarzałymi metodami leczenia wzroku. Foropter to jednak nic innego jak narzędzie pozwalające na precyzyjną ocenę wady wzroku za pomocą różnorodnych soczewek, filtrów i osłon medycznych, występujące dziś zarówno w formie manualnej jak i automatycznej . Foroptery stosowane są w okulistyce już od wielu lat i choć dziś często zastępuje się je badaniami komputerowymi, najlepsi okuliści w dalszym ciągu wykorzystują je do doprecyzowania pomiarów wady wzorku. Badanie wzroku foropterem jest powszechnie uważane w branży za znacznie bardziej precyzyjne i zaawansowane, dlatego też narzędzie to jest w dalszym ciągu podstawą wyposażenia nawet najnowocześniejszych gabinetów.

Unit okulistyczny

Nowoczesne gabinety okulistyczne niejednokrotnie kojarzą się wystrojem z projektami futurystycznymi. Narzędziem, które pomaga osiągnąć taki efekt jest niewątpliwie unit okulistyczny, czyli fotel do badań połączony z wszystkimi najważniejszymi urządzeniami diagnostycznymi. Fotel taki może po części przypominać fotel dentystyczny – zainstalowana lampa halogenowa, regulowane poziomy ustawienia fotela czy dostęp do gniazdek elektrycznych pozwalających na podłączenie konkretnych sprzętów mogą przydać się nie tylko w diagnostyce, ale też przy różnego rodzaju nieinwazyjnych zabiegach okulistycznych.

Rzutnik optotypów

Kolejnym ciekawym dodatkiem do gabinetów okulistycznych stał się w ostatnich latach rzutnik optotypów, który zastąpił częściowo sztywne tablice z literami, cyframi czy obrazkami stosowane dotychczas podczas badań. Rzutniki służą do wyświetlania tego typu tablic zgodnie z potrzebą danego badania, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca niż rozmieszczenie wszystkich potrzebnych tablic wokół gabinetu. Co więcej, rzutniki pozwalają na podświetlanie kolejnych linijek tekstu zadanych pacjentowi do rozpoznania, przez co okulista nie musi wskazywać ich już manualnie podchodząc do tablicy i rozpraszając wzrok badanego.

Kasety okulistyczne

Większość wizyt w gabinecie okulistycznym kończy się doborem odpowiednich dla danej wady soczewek korekcyjnych. Aby okulista mógł dobrać je prawidłowo potrzebny jest mu jednak dostęp do całego szeregu różnego rodzaju soczewek i to właśnie tu podręczne okazują się kasety szkieł próbnych. W tych najbardziej podstawowych znajduje się zwykle ponad 200 szkieł próbnych, które okulista może dowolnie łączyć i dopasowywać w celu ustalenia ostatecznej wartości szkieł korekcyjnych dla danego pacjenta. Z powodu swojego zastosowania kasety ze szkłami pojawiają się dziś nawet w najmniejszych gabinetach okulistycznych oraz w salonach optycznych.

Najważniejsza aparatura gabinetów okulistycznych

Zakres urządzeń, które można dziś spotkać w gabinetach okulistycznych jest oczywiście znacznie szerszy, a wspomniane wyżej urządzenia to tylko część najbardziej podstawowego wyposażenia każdego dobrego gabinetu. Z dodatkową aparaturą taką jak tonometry bezkontaktowe, refraktometry komputerowe, parymetry czy biometry optyczne wykorzystywane podczas diagnozowania zaćmy, gabinet okulistyczny powinien być w stanie poprawić stan widzenia każdego odwiedzającego go pacjenta.