Rozpatrując przyczyny zaćmy należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej rodzaje. Wyróżniamy bowiem zarówno zaćmę wrodzoną, jak i zaćmę nabytą, która może uaktywnić się u osób starszych ( co dzieje się najczęściej), ale i u osób młodych. Tak czy inaczej, zaćma jest to zawsze zmętnienie oka, które nieleczone doprowadzić może do całkowitej utraty wzroku. A jedyną formą jej leczenie jest zabieg operacyjny.
Zaćma starcza – przyczyny
Zaćma starcza, to katarakta, która pojawia się u osób starszych. Najczęściej po 60 roku życia. Przyczyną jest tu po prostu starzenie organizmu, a charakterystycznym objawem, podobnie jak w innych przypadkach – pogorszenie widzenia i nieostrość obrazów. Ryzyko jej wystąpienia jest większe u osób cierpiących na cukrzycę, stany zapalne wewnątrz oka lub stosujących leki sterydowe.
Zaćma wrodzona – przyczyny
Przyczyny zaćmy wrodzonej są bardziej zróżnicowane. Tu dużą rolę odgrywa profilaktyka w czasie ciąży. Zaćma wrodzona może bowiem wynikać zarówno z dziedziczonych zaburzeń genetycznych, schorzeń metabolicznych ciężarnej, ale również na skutek narażenia płodu na działanie czynników toksycznych. Ciąży szkodzą antybiotyki lub leki z grupy kortykosteroidów, ale również zakażenie wirusem opryszczki, świnki czy różyczki oraz toksoplazmoza. Choroby te stanowią największe niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu w pierwszych miesiącach ciąży. Do grupy dzieci, które narażone są ryzyko wystąpienia zaćmy wrodzonej należą także te z zaburzeniami chromosomalnymi takimi jak zespół Downa, zespół Pataua czy zespół Turnera.
Zaćma nabyta – przyczyny
Mówiąc tutaj o zaćmie nabytej mamy na myśli zaćmę, która pojawia się u ludzi stosunkowo młodych, jednak takich u których wyklucza się jej wrodzoną postać. Przyczyny w takim przypadku lekarze upatrują przede wszystkim w szkodliwych warunkach pracy, wcześniejszych urazach oczu, przewlekłych chorobach lub przyjmowaniu niektórych leków.
Leczenie zaćmy w kraju i za granicą
W naszym kraju kolejki do operacji zaćmy refundowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dłużą się w nieskończoność. I choć Polska podjęła już odpowiednie kroki, by problem rozwiązać, nadal nie wiadomo czy sytuacja polepszy się na tyle, że kłopot zniknie całkowicie. Na razie na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia przeczytać możemy, że od 26 czerwca 2018 roku zmieniły się kryteria według których chorzy będą do zabiegu kwalifikowani. Taki zabieg ma na celu wyeliminowanie zapisywania pacjentów trochę „na zapas”, co w konsekwencji przełożyć się ma na krótsze kolejki. Do tej pory bowiem wielu pacjentów zniecierpliwionych odległymi terminami wybierało możliwość przeprowadzenia operacji za granicą.
Takie wyjście z sytuacji nie tylko nie pozbawiało ich możliwości skorzystania z refundacji, ale również w większości przypadków skróciło czas oczekiwania. Co więcej, zabiegi zostały przeprowadzone w najnowocześniejszych placówkach przy użyciu najwyższej jakości sprzętów.
Spora ilość pacjentów zdecydowała się na klinikę OneDayClinic, która zabiegi usunięcia zaćmy wykonuje w Czechach. Na jej stronie zapoznać możemy się z cennikiem, który obejmuje kilka pakietów. Poczynając od pakietu extra, gdzie całość zabiegu finansowana jest przez OneDayClinic ( po czasie klinika stara się o zwrot kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia ), a kończąc na pakiecie VIP za 3299 zł, gdzie NFZ dopłaca tylko część kwoty za zabieg.
Zakres usług oferowanych przez placówkę obejmuje nie tylko umówienie wizyty w klinice, opiekę polskojęzycznego personelu czy tłumaczenie dokumentacji medycznej, ale również leki wydane w ramach opieki domowej, kompleksowe badanie przedoperacyjne, badanie kontrolne następnego dnia oraz drugie badanie kontrolne w wyznaczonym terminie.
Nie lekceważ niepokojących objawów
Jeśli więc zauważymy u siebie, że wzrok zaczyna nam szwankować, reagujmy szybko. Nie lekceważmy żadnych zaburzeń widzenia, które charakteryzują się zmętnionym i niewyraźnym obrazem. Bądźmy również bardzo czujni, gdy zauważymy zmianę koloru źrenicy z czarnego na szarobiały. Przebarwienie nie zawsze bowiem jest całkowite. Czasami przyjmuje postać małych plamek – co również jest niepokojącym objawem, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć! Nieleczona, postępująca zaćma prowadzi do całkowitej utraty widzenia. Pamiętajmy o tym.