Indywidualne pakiety medyczne zyskują w naszym kraju coraz większą popularność.
Wiele firm, oferuje swoim pracownikom takie pakiety, nie jest to jeszcze normą, ale wielu młodych ludzi, zwraca uwagę na takie udogodnienia. Niestety publiczna służba zdrowia jest mało wydolna i na wizyty u specjalistów można czekać miesiącami, jeśli nie latami, a nie każdy pacjent ma na to czas. Często oczekiwanie może sprawić, że stan chorego się pogorszy. Czym charakteryzują się pakiety indywidualne? Czy warto w nie inwestować?
Indywidualne pakiety medyczne – dlaczego decydujemy się na prywatnych lekarzy?
Warto dbać o swoje zdrowie i jeśli odczuwamy jakieś niepokojące objawy, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Niestety, publiczna służba zdrowia, jaką zapewnia nam Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), nie gwarantuje nam szybkich wizyt, co szczególnie widać w dużych miastach. Powstały nawet specjalne strony internetowe, na których możemy sprawdzić, ile czeka się do danego specjalisty i w jakiej placówce w naszej okolicy są najszybsze terminy.
Zupełnie inaczej sytuacja rysuje się w prywatnych ośrodkach medycznych, które nie podlegają działaniom NFZu, gdzie wizytę do specjalisty możemy umówić w dużo szybszym terminie. Na wizycie prywatnej zyskujemy także pewność, że lekarz poświęci nam tyle czasu, ile to będzie konieczne, zostaną wykonane niezbędne do pomocy badania, a także, że gabinet będzie posiadał odpowiednie wyposażenie.
Nie powinniśmy mylić prywatnej opieki medycznej z ubezpieczeniem zdrowotnym – są to dwie zupełnie różne rzeczy. Indywidualna opieka to płatne, dodatkowe usługi, które dają nam gwarancję dostania się do lekarza szybciej, niż będzie to miało miejsce w publicznej placówce. Ubezpieczenie zdrowotne to składka, która musi zostać obowiązkowo odprowadzona od naszego wynagrodzenia na rzecz ZUS i nie ma ona nic wspólnego z prywatną opieką medyczną.
Niestety, pakiety dla osób prywatnych w takich ośrodkach są stosunkowo drogie w porównaniu do tego, co oferuje się firmom. Pełen pakiet, obejmujący większość specjalistów, zazwyczaj kosztuje miesięcznie ponad 200 zł. Nie są to niskie kwoty, jednak dają nam pewność natychmiastowej reakcji w razie potrzeby. Atrakcyjną alternatywą dla samodzielnego wykupywania pakietów są specjalnie przygotowane abonamenty – to rodzaj dodatkowego ubezpieczenia medycznego, w ramach którego dzięki dodatkowej comiesięcznej składce zyskujemy możliwość umawiania się na wizyty u specjalistów, wykonywania badań laboratoryjnych czy z diagnostyki obrazowej i wiele innych korzyści.
Podstawowym zadaniem takiego pakietu medycznego dla osób indywidualnych jest przede wszystkim zapewnienie pacjentowi dostępu do specjalistów, których rady potrzebujemy najczęściej. Z drugiej strony, pakiety takie mają także przyciągać osoby, które potrzebują bardziej zaawansowanego leczenia. Do najpopularniejszych specjalizacji, jakie można znaleźć w podstawowych pakietach, zaliczają się:
- interniści,
- okuliści,
- dermatolodzy,
- laryngolodzy,
- pediatrzy,
- chirurdzy,
- neurolodzy,
- kardiolodzy.
Co ważne, wykupienie pakietu prywatnej opieki medycznej nie wyklucza korzystania z państwowego systemu opieki zdrowotnej. Z obu programów można korzystać jednocześnie, a prywatna opieka powinna być traktowana po prostu jako dodatkowy środek wspomagający proces zdrowienia.
Dużym plusem prywatnej opieki medycznej jest także to, że z pomocy lekarskiej możemy bez problemu korzystać na terenie całego kraju. Nie musimy być zadeklarowani w jednej przychodni, możemy korzystać z gabinetów lekarskich tam, gdzie aktualnie przebywamy, co z pewnością będzie przydatne dla osób, które dużo podróżują i chcą mieć pewność, że w razie potrzeby będą miały gdzie się zgłosić po pomoc. Dlatego, gdy decydujemy się na skorzystanie z usług prywatnych placówek, warto dowiedzieć się, jak szeroki jest zakres usług, ilu specjalistów obejmuje, jakie dodatkowe zabiegi medyczne oferuje, ilu ma lekarzy, jakie są opinie, czy ma karencję na niektóre świadczenia i jeśli tak, to na jakie oraz oczywiście jaki jest czas oczekiwania na wizytę.
Czy opłaca się inwestować w prywatną opiekę medyczną?
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy potrzebować takiej pomocy, dopóki coś się nie stanie. Nagle zachorujemy lub doznamy urazu i nagle okazuje się, że kolejki na NFZ trwają po kilka miesięcy, albo i lat. Zdrowie powinno być dla nas najważniejsze i nie powinniśmy go odkładać na później. Dlatego dodatkowa opieka medyczna zawsze będzie przydatna i może niejednokrotnie nam pomóc. Choć cena może nie wydawać się zachęcająca, to szybki dostęp do specjalistów i wysoki poziom obsługi powinny przekonać każdego.