różnica między okulistą a optometrystą

Optometrysta czy okulista – do kogo należy się wybrać

Dolegliwości oczu i wzroku wymagają od nas wizyty u specjalisty z certyfikatem, jednak często nie wiemy, czy nasz problem z oczami wymaga konsultacji u optometrysty czy też u okulisty. 

Chociaż optometryści i okuliści często współpracują ze sobą w celu zapewnienia kompleksowej opieki i wzajemnie uzupełniają swoją wiedzę, aby zapewnić pacjentowi dobre samopoczucie, każdy z nich jest inaczej wyszkolony i w rezultacie ma inne role. Rozpoznanie różnych poziomów opieki jest ważne, aby nie opóźniać diagnozy i leczenia choroby oczu. Co zatem odróżnia i wyróżnia obydwu specjalistów oraz jaki jest tak naprawdę zakres ich pracy? 

Kim jest okulista?

Okulista jest absolwentem medycyny, lekarzem, który specjalizuje się w dziedzinie oczu. Może on posiadać stopień doktora, który upoważnia go do wykonywania operacji oczu. Okulista to lekarz, który skończył studia medyczne, odbył staż oraz zrobił specjalizację w zakresie chorób oczu. Co tyczy się chorób oczu, najczęściej spotykane są: choroby siatkówki i plamki źółtej, zaćma, jaskra, zez, itp

Okulista zazwyczaj przyjmuje pacjentów w gabinecie prywatnym, w przychodni lub w szpitalu, i chociaż może przepisywać okulary i soczewki kontaktowe, zazwyczaj zajmuje się leczeniem chorób oczu lub wykonywaniem operacji oczu. Zadania związane z przepisywaniem okularów i soczewek kontaktowych są pozostawione asystentom i technikom. 

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie optometrii. Optometrysta jest przeszkolony w wykrywaniu i leczeniu zaburzeń widzenia, wystawianiu recept na okulary i soczewki kontaktowe oraz może usuwać ciała obce z oka. Optometrysta skończył studia wyższe w zakresie optometrii, a następnie odbył kilkuletnią praktykę. Na studiach optometrycznych uczy się, jak stosować okulary i soczewki kontaktowe, aby zoptymalizować wydajność wzroku. Duża część edukacji poświęcona jest rozpoznawaniu i leczeniu chorób oczu. Optometrysta zajmuje się wykrywaniem wad refrakcji w celu skorygowania ich za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Wykonuje również ćwiczenia z zakresu edukacji wzrokowej, takie jak terapia widzenia dla tych pacjentów, którzy potrzebują treningu profilaktycznego w celu wyrównania anomalii wzrokowych.

okulista i optometrysta różnice

Rola optometrysty jest ważna, jeśli chodzi o wczesne wykrywanie chorób oczu, ponieważ w wielu przypadkach jest on pierwszym specjalistą, do którego udaje się pacjent przychodzący na badanie wzroku lub by dobrać okulary. Specjalista ten będzie w stanie wykryć chorobę, która później będzie diagnozowana i leczona zgodnie z zaleceniami okulisty.

Często optometrysta współpracuje z okulistą przy wykonywaniu zabiegów przed i pooperacyjnych u pacjentów chirurgicznych, chociaż sam optometrysta nie zajmuje się przeprowadzaniem operacji.

Okulista a optometrysta

Główna różnica między okulistą a optometrystą to wykształcenie obu specjalistów. Trzeba przyznać, że granice w zakresie pracy obu specjalistów są bardzo rozmyte i wiele osób nie wie, jakiego specjalistę wybrać przede wszystkim, kiedy chcą dobrać okulary. Kompetencje optyka wykraczają daleko poza sprzedaż okularów i soczewek kontaktowych. Do optometrysty możemy udać się zawsze, ilekroć mamy niewielkie problemy ze wzrokiem, chcemy sprawić sobie nowe okulary czy też wymienić je na nowoczesne soczewki kontaktowe. 

Kompetencje okulisty polegają na rozpoznawaniu i leczeniu chorób oczu (jaskra, zaćma, itd.). W tym celu lekarz dokładnie bada oczy, przeprowadza diagnostykę wzroku, a w razie potrzeby wykonuje również zabiegi operacyjne. 

Podsumowując, praca jednego ze specjalistów uzupełnia pracę drugiego we wczesnej diagnostyce oraz w leczeniu wszelkich patologii oczu pacjenta.