praca lekarza za granicą

Praca lekarza – czy warto wyjechać za granicę?

Polscy lekarze przede wszystkim decydują się na wyjazd mając w perspektywie zdecydowanie wyższe zarobki. Zarówno doświadczeni specjaliści jak i stażyści bez specjalizacji niezależnie od kraju do którego pojadą mogą liczyć na lepsze wynagrodzenia w porównaniu do Polskich zarobków. Niezwykle atrakcyjnymi państwami pod tym względem są kraje skandynawskie, gdzie średnie wynagrodzenie jest kilkukrotnie wyższe niż w naszym kraju. Ponadto ze względu na niedobory lekarzy za granicą bardzo często pracodawcy zgadzają się na negocjacje i ustalenie ostatecznie wyższej stawki niż była ona przewidziana początkowo.

Korzyści wynikające z emigracji

Decydując się na wyjazd za granicę do państw takich jak Szwecja, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania także lekarz zazwyczaj ma możliwość zdobycia nowych umiejętności. Jest to spowodowane faktem, że tamtejsze szpitale, zwłaszcza te znajdujące się w większych miastach są wyposażone w nowoczesne sprzęty, które w Polsce są niedostępne. Praca na maszynach stworzonych z uwzględnieniem najnowocześniejszej technologii umożliwia samorealizację oraz zdobycie cennej wiedzy, która może przydać się w przyszłości.

praca lekarza za granicąDużym plusem podjęcia się pracy jako lekarz za granicą jest inna organizacja całego systemu. W Szwecji maksymalnie ograniczono tzw. robotę papierkową dzięki czemu możliwe jest szybsze wykonywanie codziennych obowiązków bez konieczności marnowania czasu na wypełnianie pozwoleń, podań. Za granicą często stosuje się system informatyczny, dzięki któremu historia choroby pacjentów może być aktualizowana niemal z każdego miejsca przez osoby posiadające na to zezwolenie. Sprawia to, że komunikacja pomiędzy lekarzami oraz pielęgniarkami jest znacznie sprawniejsza i efektywniejsza, a sam pacjent może liczyć na szybką pomoc i interwencje.

Za granicą pracodawcy bardzo często organizują dodatkowe, opłacone kursy oraz szkolenia dotykające różnorodnych aspektów pracy w charakterze lekarza. Polacy specjaliści mogą liczyć na możliwość zbycia nowych umiejętności czy podszkolenie języka. Zdobywanie doświadczenia i nowych kwalifikacji szybko nagradzane jest przez zagranicznych pracodawców awansami na wyższe stanowisko lub podwyżkami. System skonstruowany jest tak aby lekarz miał motywację do pogłębiania swojej wiedzy przy jednoczesnym wysokim komforcie pracy.

Najczęstsze kierunki emigracji i ich zalety

Częstym wyborem polskich lekarzy są Niemcy. Największą zaletą wyboru tego państwa do emigracji jest jego niewielka odległość oraz bardzo dobre połączenie między większymi miastami. Język niemiecki, który także obowiązuje w Austrii i Szwajcarii, jest stosunkowo nietrudny do nauki, zwłaszcza że wiele osób w trakcie edukacji miało z nim kontakt. Czynnikiem motywującym są przede wszystkim zarobki. Lekarz stażysta bez specjalizacji może liczyć na osiągnięcie dochodów wysokości 2500 euro miesięcznie na rękę. Koszty życia w Niemczech są dość wysokie, jednak wybierając pracę na wschodzie kraju możemy liczyć na możliwość ponoszenia mniejszych codziennych wydatków.

Szwecja jest kolejnym krajem, który obok Niemiec chętnie wybierają polscy lekarze. W Szwecji jak i w innych krajach skandynawskich możemy liczyć na wyjątkowo wysokie wynagrodzenie, które mimo wyższych podatków obowiązujących w tych krajach zdecydowanie pozwoli na życie na wysokim poziomie. Wyjątkowym aspektem, który zachęca do emigracji do krajów skandynawskich są świetnie wyposażone szpitale. Zarówno pokoje pacjentów jak i gabinety czy sale operacyjne mają bogaty, nowoczesny sprzęt, który bardzo często nie jest dostępny w Polsce. Daje to możliwość zdobycia nowych przydatnych umiejętności, a każdy lekarz może liczyć na lepsze warunki i komfort codziennej pracy.


Osoby zainteresowane wyjazdem za granicę zapraszamy do zainteresowania się ofertami pracy jakie proponuje Paragona: http://www.paragona.com/pl/strona-glowna/.