Konieczność pojawienia się na dyżurze okulistycznym może dotyczyć każdego – bez względu na wiek czy stan zdrowia. W nagłych przypadkach nie można czekać na rejestrację zwyczajnej wizyty u okulisty, gdyż powikłania mogą trwale uszkodzić narząd wzroku.
Warto również wiedzieć, że nagłe przypadku związane ze wzrokiem są nierzadko bolesne i trudne do wytrzymania. Z czym najczęściej pacjenci pojawiają się na dyżurze okulistycznym?
Pozornie niegroźne sytuacje mogą doprowadzić do tego, że pacjent pojawi się na ostrym dyżurze okulistycznym. Może to być muszka, która wpadła do oka podczas spaceru, mechaniczne uszkodzenie oka czy zapalenie spojówki wywołane nieprawidłowym noszeniem szkieł kontaktowych.
W takich przypadkach wizyta na dyżurze okulistycznym jest koniecznością. Z jakimi jeszcze urazami oka zgłosić się na ostry dyżur okulistyczny? Jaką rolę pełni okulista na dyżurze?
Nagłe urazy oka – kiedy zgłosić się na dyżur okulistyczny
Wiele osób bagatelizuje nagłe problemy ze wzrokiem, zrzucając pierwsze objawy na przemęczenie lub przesuszone oczy. Wbrew pozorom poważne infekcje zaczynają się lekkiego dyskomfortu, a zaniedbanie objawów i nie zgłoszenie się do lekarza okulisty w porę może skutkować powikłaniami.
Podobnie jest z nagłymi urazami oka:
- uszkodzeniami mechanicznymi,
- ciałem obcym w oku,
- substancją chemiczną, która dostała się pod powiekę.
Niejednokrotnie pacjenci bagatelizują te problemy, czego efektem jest długotrwałe i kosztowne leczenie.
Dlatego w przypadku, kiedy do oka dostanie się ciało obce, gaz czy inna substancja chemiczna należy niezwłocznie zgłosić się na dyżur okulistyczny, gdzie lekarz dokładnie obejrzy oko, wyczyści je z zanieczyszczeń, opatrzy i w razie potrzeby wypisze receptę.
Najczęstsze przypadki urazu oka
Do najczęstszych przypadków, kiedy pacjent zgłasza się na dyżur okulistyczny należy wystąpienie ciała obcego w oku. Ciałem obcym może być zarówno niewidoczne gołym okiem ziarenko piasku, opiłek metalu czy owad, który będzie podrażniał oko i wywoływał łzawienie. Pacjenci zgłaszają się także na ostry dyżur w momencie kontaktu oka z substancją chemiczną, która pomimo wypłukania według zaleceń producenta, wywołała silne podrażnienie lub zupełny zanik wzroku.
Uszkodzenia mechaniczne to kolejny częsty przypadek wizyt na dyżurze okulistycznym. Są to zranienia rogówki powstają poprzez obecność ciała obcego czy tępego urazu narzędziem. Ból, który odczuwa pacjent zmusza go do tego, aby jak najszybciej udać się na dyżur okulistyczny i zasięgnąć rady, jak zmniejszyć obrzęk oraz łzawienie.
Wielu pacjentów trafia na ostry dyżur po nieumiejętnym zakładaniu lub zdejmowaniu soczewek kontaktowych. Nierzadko oko jest silnie podrażnione, a w bardziej skomplikowanych przypadkach dochodzi do uszkodzenia rogówki lub powstania stanu zapalnego.
Pogotowie okulistyczne – rola lekarza dyżurnego
Dyżurny lekarz okulista powinien posiadać umiejętność diagnozowania nagłych stanów urazowych oka. Poprawnie zdiagnozowany problem pozwala na podjęcie przez niego leczenia, przynosząc tym samym ulgę pacjentowi.
Umiejętność diagnozowania nagłych przypadków urazu oka pozwala również wyselekcjonować pacjentów, którzy najbardziej potrzebują pomocy.
Nagłe schorzenia okulistyczne wymagają od lekarza szybkiej reakcji. Jego rola polega nie tylko na powierzchownym przebadaniu pacjenta, ale również znalezieniu źródła problemu i podjęciu odpowiednich kroków. Niekiedy jego pomoc ogranicza się do podjęcia całkowitego leczenia, niekiedy jedynie do złagodzenia objawów i skierowania pacjenta do okulisty przyjmującego w zwyczajnym trybie.
Na dyżurze okulistycznym spotkać można okulistę rezydenta, który podejmuje samodzielną praktykę. Specjalista posiada odpowiednie doświadczenie i umiejętności z zakresu stanów nagłych, co pozwala mu na trafne zdiagnozowanie problemu oraz podjęcie dalszego leczenia.
Jaką rolę pełni lekarz dyżurujący na pogotowiu okulistycznym? Nie tylko zajmuje się diagnozowaniem przypadku, ale również rozpoczyna specjalistyczne leczenie, podczas którego może oczyścić oko, przepisać receptę lub w wyjątkowych przypadkach – przyjąć na oddział szpitalny.
Zapalenie spojówek, uszkodzenie mechaniczne rogówki czy ciało obce w oku powinno skutecznie zmotywować pacjenta do tego, aby pojawił się na dyżurze okulistycznym i podjął odpowiednie leczenie. Brak reakcji może wiązać się z poważnymi powikłaniami, a nawet stałą utratą wzroku. Lekarz dyżurujący z pewnością będzie w stanie ocenić stan oka i rozpocząć stosowne leczenie.
Polecamy również: https://www.wroclawskiportal.pl/kurs-refrakcji-kiedy-i-dla-kogo/