wizyta u okulisty

Dlaczego warto regularnie odwiedzać okulistę?

Częste wizyty u okulisty pozwalają na wczesne wykrycie chorób i rozwijających się wad wzroku. Regularne badania są istotne już od najmłodszych lat, dzięki czemu zapobiegają wielu przykrym dolegliwościom, a nawet mogą być pomocne w wyrabianiu zdrowego nawyku dbania o wzrok. Jak często odwiedzamy okulistę? Na co zwracamy przy doborze najlepszego specjalisty? Jak wybieramy dobry salon optyczny?

Jak często odwiedzamy gabinet okulistyczny?

Ogólnie wizyta u specjalisty jest zalecana raz na dwa lata. Są jednak przypadki, w których powinniśmy takie wizyty odbywać raz na rok. Jakie to przypadki?

  • przekroczenie 40 roku życia;
  • występowanie wady wzroku, związane z koniecznością noszenia okularów lub soczewek;
  • stwierdzenie zaćmy lub podejrzenie jej rozwoju;
  • istnienie chorób nasilających ryzyko wad wzroku, np. cukrzyca.

Kontrola wzroku u dzieci – kiedy prowadzimy dziecko na pierwsze badanie?

Pierwsza wizyta powinna odbyć się pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia i jeśli nie ma nieprawidłowości, powtarzamy ją za około 3 lata. Badania wzroku są elementem obowiązkowych bilansów u lekarza rodzinnego, lecz nie jest on wyposażony w specjalistyczny sprzęt, jaki ma do dyspozycji okulista, zatem absolutnie nie poprzestawajmy na bilansach i dbajmy o regularne wizyty. Pozwoli to na wykrycie wady wzroku na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu noszenie okularów lub soczewek może nie być konieczne przez resztę życia.

Warto też wiedzieć, że akomodacja oka jest u dzieci o wiele lepsza, niż u dorosłych. W praktyce oznacza to, że dzieci potrafią bardzo mocno, a w dodatku nieświadomie, wytężyć wzrok podczas badań, przez co wada wzroku może przez dłuższy czas być niezauważona. Dlatego tez przed ich wykonaniem stosuje się specjalne krople rozluźniające mięśnie gałek ocznych.

regularne wizyty u okulisty

 

Na co zwracamy uwagę, wybierając dobrego okulistę?

Dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem oczu to wyjątkowo poważna sprawa, dlatego też naszego leczenia nie powierzamy przypadkowo wybranemu lekarzowi. Zwłaszcza że na ogół planujemy wybierać się do upatrzonego lekarza regularnie, nie tylko na jedną wizytę. Jak zatem dobieramy dobrego okulistę?

  • Zwracamy uwagę na zakres usług. Oferuje jedynie podstawowe badania, czy ma też możliwość przeprowadzenia nieco dokładniejszej diagnostyki? Czy oferuje badania dna oka? Czy w tym samym salonie dobierzemy okulary i soczewki dobrej jakości? Czy okulista wykazuje się odpowiednią wiedzą na temat pomocy optycznych?
  • Czy możemy liczyć jedynie na podstawowe zabiegi w razie konieczności, czy możliwa jest również operacja np. usunięcia zaćmy? To istotna sprawa, by nie musieć w razie konieczności od nowa szukać nowego lekarza. Chodzi tu też o zaufanie do specjalisty, któremu powierzamy nasze zdrowie.
  • Jakie opinie przeważają o okuliście? Jakie ma podejście do pacjentów? To nie jest coś, co można zlekceważyć. Stawiajmy na lekarzy z indywidualnym podejściem do każdego przypadku, gotowego odpowiedzieć na każde pytanie.
  • Warto zwracać uwagę na certyfikaty. Czy wybrany lekarz dba o rozwój swojej wiedzy, uczestniczy w sympozjach? Współcześnie pojawia się coraz więcej metod leczenia, przez co konieczne jest weryfikowanie swojej wiedzy, by nadążyć za realiami. Dobry lekarz nigdy nie zaniedbuje takich aspektów.

wizyta w salonie okulistycznym

Dobry salon optyczny – jak go wybieramy?

Warto zwrócić uwagę na opinie w Internecie i polecenia od rodziny czy znajomych. Są to źródła wiedzy, z których raczej dowiesz się prawdy. Internauci na ogół nie lukrują swoich wypowiedzi, gdy zauważą nieprawidłowości, lecz potrafią też docenić dobrego specjalistę. Jeśli mamy na to czas i chęci, możemy sami odwiedzić kilka salonów i zwrócić uwagę na to, jak się w nich czujemy i na to, jak odbiera nas obsługa klienta.

Czy Twoja wizyta jest w ogóle zauważona przez pracujące tam osoby? Czy są oni zainteresowani udzieleniem Ci pomocy w doborze najlepszych okularów lub soczewek? Czy biorą pod uwagę Twoje osobiste preferencje w doborze oprawek? Ważne jest określenie, czy są to pierwsze okulary, czy też któreś z rzędu. Przy doborze pierwszej pary mamy na ogół mniejszą wiedzę, zatem optycy powinni być tym bardziej nastawieni na udzielenie Ci pomocy.

Nadal nie udało Ci się znaleźć dobrego salonu optycznego? Zajrzyj do nas! Gabinet okulistyczny w Jeleniej Górze Cztery Pory Wzroku to idealne miejsce na wizytę u najlepszych specjalistów!