Korygowanie wad wzroku jest niezbędne dla każdego, kto boryka się z problemem niedowidzenia. W zależności od typu wady, a jednocześnie jej mocy, można wybierać pomiędzy soczewkami kontaktowymi, okularami korekcyjnymi oraz laserem. Czym charakteryzuje się każda metoda i do jakiej wady można je zastosować? Jaka jest skuteczność każdej z nich?
Wady narządu wzroku zaczynają dotyczyć coraz większej części społeczeństwa. Tryb życia, który prowadzimy, sprawia, że narażamy się na problemy ze wzrokiem. Istnieje jednak wiele sposobów na ich korekcję – dobór odpowiedniej metody jest uzależniony od problemu, a także wyników badań okulistycznych przeprowadzonych przez lekarza.
Korekcja wad wzroku – dlaczego jest konieczna?
Wiele osób, zwłaszcza przy pierwszych objawach problemów ze wzrokiem, bagatelizuje konieczność udania się na badania do okulisty. Wada z upływem miesięcy pogłębia się do takiego momentu, że codzienne funkcjonowanie bez okularów korekcyjnych jest niezwykle trudne. Do tego zaniedbanie problemów z widzeniem może doprowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń, których wyleczenie to spore obciążenie finansowe i zdrowotne. Dlatego już przy pierwszych objawach złego widzenia, warto udać się do specjalisty i wykonać kilka badań, oraz znaleźć idealną metodę korekcji dla siebie.
Jakie są metody korekcji wzroku?
Z racji tego, że obecnie pacjenci mogą wybierać spośród kilku metod korekcyjnych wad wzorku, warto poznać charakterystykę każdej z nich. Obecnie wyróżniamy trzy najpopularniejsze i najskuteczniejsze rodzaje korekcji. W zależności od rodzaju wady i indywidualnych preferencji można wybrać:
- okulary korekcyjne,
- soczewki kontaktowe
- zabieg laserowy.
Soczewki kontaktowe dostępne na rynku – jakie wybrać?
Soczewki kontaktowe wykorzystywane do korekcji wzroku są bardzo często wybierane głównie przez młode osoby, które nie chcą nosić okularów. Jednocześnie soczewki mogą być wykorzystywane okazjonalnie albo być noszone naprzemiennie z okularami korekcyjnymi. Wszystko jest uzależnione od tego jaką metodę wybierze pacjent.
Za soczewkami kontaktowymi przemawia głównie stosunkowo niski koszt ich użytkowania, jak i komfort oraz bezpieczeństwo dla oka. Na rynku można znaleźć soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet półroczne. Szeroki wybór różnych soczewek, dostosowanych również do rodzaju problemu, sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taką metodę korekcji wzroku.
Okulary korekcyjne – czy nadal są tak skuteczne jak kiedyś?
Okulary to jedna z najczęściej wybieranych metod korekcji wzroku. Szkła, które montowane są w okularach są specjalnie przygotowywane pod wadę pacjenta, ułatwiając mu widzenie oraz zapobiegając pogłębianiu się wady. Warto jednak pamiętać, że jest to jedna z najdroższych metod dbania o wzrok, zwłaszcza jeśli wada jest głęboka i konieczne jest zaprojektowanie specjalnych szkieł. Okulary korekcyjne mogą być noszone przy wszystkich problemach ze wzrokiem – krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmie.
Podczas noszenia okularów warto również pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, który będzie nadzorował postęp leczenia.
Laserowe usuwanie wad wzroku – najskuteczniejsza metoda korekcji?
Przez ostatnie kilka lat operacje laserowe oczu stały się bardzo popularne, mimo swojej stosunkowo wysokiej ceny. Zabieg laserowy ma na celu wyeliminowanie wszystkich wad wzroku, tak aby nie trzeba było nosić żadnych okularów czy soczewek kontaktowych. Za pomocą specjalistycznego sprzętu można trwale skorygować problem krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzm.
Profesjonalista zajmujący się laserową metodą korekcji wad wzroku, podejmuje się precyzyjnego wymodelowania kształtu rogówki za pomocą lasera w taki sposób, aby promienie świetlne wpadające do oka tworzyły wyraźny obraz widzenia u pacjenta. Sam proces zabiegu jest uzależniony od indywidualnej rozmowy z pacjentem na temat możliwości jego przeprowadzenia, jak i kwalifikacji wiekowych.
Pacjenci, którzy na co dzień zmagają się z wadami narządu wzroku, bardzo chętnie podejmują się różnych sposobów ich korekcji. O ile znaczna część decyduje się na wybór okularów korekcyjnych ze specjalnymi szkłami czy na soczewki kontaktowe, mające podobne działanie, laser wciąż pozostaje najskuteczniejsza metodą usuwania problemów ze wzrokiem.