Terapia widzenia to warte uwagi narzędzie, dzięki któremu można w wyjątkowo efektywny sposób poprawić jakość widzenia, lub nawet całkowicie wyleczyć wadę, jeśli tylko leczenie zostało podjęte odpowiednio wcześnie. Na jakiej zasadzie działa terapia widzenia i kiedy warto ją stosować?
Czym jest terapia widzenia?
Inaczej określana jest także treningiem wzrokowym, polega na regularnym wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń, poprawiających sprawność wzroku. Najciekawsze jednak w terapii widzenia jest to, że nie ćwiczy ona wzroku, lecz mózg, wykorzystując jego zdolność do adaptacji, uczenia się czy samonaprawy. Oznacza to, że podczas rehabilitacji uczymy się w pełni świadomie sterować swoimi oczami.
Terapia widzenia – jak przebiega?
Ustalenie indywidualnego toku terapii poprzedzone jest konsultacjami okulistycznymi, wizytami u lekarzy pierwszego kontaktu, a nawet logopedów, którzy wykluczą inne przyczyny wystąpienia dolegliwości. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie szeregu specjalistycznych badań, dzięki którym dobrane zostaną najlepsze ćwiczenia. Pamiętajmy, że nie jest to leczenie farmakologiczne ani chirurgiczne, zatem obok badań i ćwiczeń konieczne jest dobranie specjalisty, który nie pozwoli osobie leczonej zwątpić w cały sens rehabilitacji, gdyż wtedy nie przyniesie ona oczekiwanych skutków. Terapię widzenia prowadzi ortoptysta – to zawód medyczny dość rzadki w Polsce, jednak niezmiernie ważny we wspieraniu pacjenta, zwłaszcza dzieci, w problemach ze wzrokiem.
Przykładowe działania podejmowane podczas terapii
Oprócz samego schematu, według którego na ogół przebiega leczenie, warto poznać również przykłady podejmowanych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wykorzystywane są ćwiczenia rozwijające podstawowe funkcje wzrokowe, poprzez podniesienie poziomu ruchliwości gałek ocznych (wszelkie ćwiczenia polegające na śledzeniu bodźca wzrokiem, lokalizowanie go, przenoszenie fiksacji). Stosowane są także profesjonalne urządzenia terapeutyczne, a także gry edukacyjne wykorzystujące zjawisko neuroplastyczności mózgu, czyli wspomnianych już zdolności do uczenia się i samodzielnej regeneracji.
Warto też wiedzieć o stosowaniu integracji wzrokowo-słuchowej, w ramach której ćwiczenia wzrokowe połączone są ze stymulacją sensoryczną, podnosząc efektywność terapii oraz spostrzegawczość osoby leczonej. Efekty leczenia można spostrzec poprzez takie działania jak szybsze odnajdywanie szczegółów, rozpoznawanie różnic, lepsze rozpoznawanie kształtów, szybsze wyłapywanie drobnych różnic pomiędzy poszczególnymi znakami oraz wyłapywanie zależności pomiędzy nimi.
Poszukując miejsca, w którym moglibyśmy poddać się profesjonalnej terapii widzenia, warto rozważyć wybór kliniki okulistyczno-optycznej OneDayClinic, w której pod okiem najlepszych specjalistów i w asyście nowoczesnego sprzętu zyskujemy szansę na powrót do zdrowia. W placówce OneDayClinic przy ul. Armii Krajowej we Wrocławiu przyjmuje ortoptystka, Monika Gwara, która prowadzi terapię widzenia metodami „tradycyjnymi”, a także przy wykorzystaniu okularów VR. Jest innowacyjna metoda pracy dedykowana głównie dzieciom, które trudno zachęcić do powtarzania sekwencji ćwiczeń. W rzeczywistości wirtualnej dzieci wykonują odpowiednie zadania, które jednocześnie są elementem terapii.
Kiedy warto udać się na terapię?
Jeśli jakiekolwiek objawy sugerują pogorszenie wzroku, konieczna jest wizyta u okulisty i podjęcie dalszych kroków w stronę terapii widzenia. Powinno niepokoić pogorszenie widzenia, szybsze zmęczenie oczu podczas czytania, pisania czy oglądania, częste bóle oczu i głowy, zaburzenia w widzeniu barw, ciemne plamy przed oczami, czy też problemy z przystosowaniem się do zmieniającego się oświetlenia.
Terapia widzenia – dla kogo będzie skuteczna?
Można ja stosować zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i u dzieci, u których ze względu na większą plastyczność zmysłów, może przynieść naprawdę spektakularne rezultaty. Jakie są najczęstsze dolegliwości, przy których warto rozważyć terapie widzenia?
U dzieci warto rozważyć terapię w przypadku:
- oczopląsu
- podejrzenia dysleksji
- zaburzeń akomodacji oka
- trudności szkolnych związanych z nieprawidłowym czytaniem i/lub pisaniem
- niedowidzenia
- choroby zezowej
Dorośli powinni rozważyć terapię w przypadkach takich jak:
- choroby neurologiczne
- schorzenia typu jaskra, zanik nerwów
- zez występujący od urodzenia lub na skutek urazów i wypadków
- niedowidzenie
- choroby siatkówki, takie jak krótkowzroczność, AMD, uszkodzenia toksyczne, powikłania pooperacyjne
- zaburzenia widzenia przestrzennego oraz obuocznego
W jakich formach prowadzona jest terapia widzenia?
Terapię możemy prowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda domowa, w ramach której codziennie, przez ok. 20 minut wykonujemy dokładnie ściśle zalecone ćwiczenia. Drugim sposobem jest terapia w profesjonalnym gabinecie, przeprowadzana pod okiem specjalisty i z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń, dzięki którym można nie tylko wykonywać ćwiczenia, lecz także monitorować poziom postępu wykonywanego przez pacjentów.
Terapia widzenia to przełom w leczeniu wielu różnych dolegliwości związanych ze zmysłem wzroku. Warto z niej skorzystać, by już od najmłodszych lat zyskać szansę na powrót do pełnego zdrowia. Dbajmy o wzrok, ze szczególnym naciskiem na wzrok naszych dzieci, by nie miało problemów z edukacją szkolną, nie rozwijało się wolniej od swoich rówieśników i nie wpadło przez to w kompleksy.