okulista w Szczecinie

Jak ocenić, że badanie okulistyczne zostało rzetelnie wykonane

Wzrok jest niezwykle ważny, dlatego tak niezmiernie istotne jest dbanie o oczy.

Z wadami wzroku zmaga się bardzo dużo osób, z tego powodu niezastąpiona jest regularna profilaktyka. Bardzo często problemy dziedziczone są po rodzicach, a także pojawiają się z wiekiem – ma to miejsce głównie u osób starszych.

Wzrok – dlaczego regularna profilaktyka jest tak ważna?

Zbilansowana dieta, bogata w witaminy A, C, E oraz z grupy D i B, może przyczynić się do opóźnienia rozwoju chorób wzroku lub całkowicie im zapobiec. Ważne są jednak regularne wizyty kontrolne u okulisty, które powinny być wykonywane minimum raz na dwa lata.

Osoby cierpiące na wady wzroku powinny udawać się do specjalisty dużo częściej, gdyż bardzo często choroby oczu pogłębiają się z biegiem lat. U osób młodych najczęściej można spotkać krótkowzroczność, zaś u starszych pojawia się tendencja do dalekowzroczności.

Ponadto po 40 roku życia gwałtownie wzrasta ryzyko jaskry lub zwyrodnienia plamki, które nieleczone mogą doprowadzić do ślepoty. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty oraz dbałość o higienę oczu na co dzień – jest to między innymi odpowiednie nawilżanie przesuszonych spojówek, zachowanie odpowiedniej odległości od monitora lub zwyczaj czytania przy świetle.

Badanie u okulisty – jak przebiega?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak wygląda badanie u okulisty i czy jest się czym stresować? Wizyta u tego lekarza nie wiąże się z niczym niekomfortowym i jest na pewno dużo przyjemniejsza, niż wizyta u dentysty. Badanie okulistyczne rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, w którym specjalista zbiera dane pacjenta.

Na tym etapie lekarz zadaje pytania, a badana osoba ma wówczas możliwość opowiedzieć o swoich ewentualnych chorobach i przebytych operacjach. Specjalista musi dokładnie poznać swojego przyszłego pacjenta i dowiedzieć się również, jaki jest powód wizyty – bardzo istotne jest zatem szczegółowe przedstawienie problemu i opisanie niepokojących objawów.

Okulista zapyta również pacjenta o jego wadę wzroku, jak i dotychczas noszone szkła – ma to miejsce, gdy badana osoba zmaga się z problemami ze wzrokiem.

Na następnym etapie lekarz przechodzi do badania – w pierwszej kolejności przedmiotowego. Specjalista ocenia wówczas stan powiek, oczodołów, jak również wielkość i ruchomość gałek ocznych. Zadaniem lekarza jest skontrolowanie ostrości wzroku, pola widzenia i tego, czy pacjent prawidłowo rozróżnia barwy.

Bardzo często specjaliści korzystają z pomocy komputera, który potrafi szybko i skutecznie skontrolować ostrość wzroku. Niektórzy okuliści nadal stosują z tradycyjnej metody, która polega na odczytywaniu przez pacjenta ciągu liter i rozróżniania obrazków.

Badanie osób starszych bywa zazwyczaj bardziej wnikliwe – wszystko dlatego, że wiele chorób wzroku pojawia się w późniejszym okresie życia. Tacy pacjenci badani są na jaskrę i odklejenie siatkówki, a lekarz mierzy również ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wnikliwie badanie może uchronić pacjenta przed poważnymi problemami, dlatego tak istotna jest regularna profilaktyka.

sprawne badanie wroku

Jak ocenić, że badanie okulistyczne zostało rzetelnie wykonane?

Wiele osób nie jest w stanie porównać pracy swojego okulisty z innym lekarzem, przez co często u pacjentów pojawiają się wątpliwości, czy badanie zostało wykonane poprawnie. Bardzo istotne jest, aby specjalista pracował wedle przedstawionego wcześniej schematu – zrobił wywiad i przeprowadził wnikliwe badanie krok po kroku.

Tylko rzetelnie przeprowadzona wizyta pozwoli uzyskać prawidłową diagnozę, która jest podstawą do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Ważnym elementem badania okulistycznego jest również kropienie oczu. Dzięki temu lekarz jest w stanie określić dokładną wadę wzroku, zwyrodnienia lub inne problemy.

Ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty, który posiada wieloletnie doświadczenie w pracy – tylko taki lekarz jest gwarancją pomyślnej wizyty, na której badanie zostanie bardzo dokładnie przeprowadzone. Medicus Szczecin to centrum medyczne funkcjonujące z doświadczonymi i wykwalifikowanymi okulistami w Szczecinie.

Pracuje tam szereg specjalistów, w tym 4 okulistów z wieloletnim stażem. Lekarze oferują szeroki zakres usług, dzięki czemu każdy pacjent uzyska odpowiednią pomoc. Warto korzystać z usług doświadczonych osób, które na co dzień stykają się z pacjentami i przeprowadzają codziennie wiele badań okulistycznych.