oko

Czynniki wpływające na pogorszenie wzroku

Praca przy komputerze, nadwyrężanie wzroku, unikanie noszenia okularów korekcyjnych, wystawianie oczu na działanie ostrego słońca – każdy człowiek popełnia na co dzień wiele błędów szkodzących zdrowiu naszych oczu. Niestety, ze względu na współczesny styl życia człowieka nie wszystkie czynniki szkodliwe jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować.

Profilaktyka i odpowiednia ochrona będą więc niezwykle ważne. Jakie czynniki wpływają na pogorszenie się wzroku i jak można zapobiegać ich działaniu?

Praca przy komputerze

work officeWiele osób, nie tylko w biurach, pracuje dziś przed ekranem komputera przez 6-8 godzin dziennie. Problemów z tym zwyczajem może być sporo, ale jednym z głównych szkodliwych czynników wpływających na pogarszający się stan wzroku podczas pracy przy komputerze jest niewystarczająco częste mruganie. Czytając tekst czy pracując nad dokumentami przed ekranem podświadomie mrugamy rzadziej, chcąc nadążyć za wszystkim co dzieje się na ekranie.

Nieprawidłowo rozprowadzony po oku film łzowy wysycha, co w efekcie odczuwamy jako podrażnienie oczu, pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie. Niedostateczne nawilżenie powierzchni oka może doprowadzić do zespołu suchego oka, a poważne podrażnienia nawet do zapalenia spojówek i poważniejszych infekcji.

Zanieczyszczone i suche powietrze

Duża ilość pyłków, zanieczyszczeń i kurzu w powietrzu nie wpływa dobrze na stan oczu. Podrażnione i przesuszone nie otrzymują prawidłowego nawilżenia ze strony filmu łzowego, a samo suche powietrze może doprowadzić do zaburzeń w produkcji łez i dalszych problemów z zaczerwienieniem i podrażnieniem oczu.

Klimatyzacja

Jednym z czynników, które negatywnie wpływają na zdrowie oczu poprzez przesuszenie powietrza jest klimatyzacja, z którą na co dzień spotyka się większość pracowników biur, sklepów czy fabryk. Klimatyzacja nie tylko wysusza powietrze, ale też często uwalnia wiele pyłów i kurzu przez nieregularne czyszczenie, co dodatkowo podrażnia oczy i powoduje nadmierne odparowywanie łez.

Światło niebieskie

Częste wpatrywanie się w ekrany komputerów, telefonów czy tabletów to dla wielu osób codzienność, jednak światło niebieskie emitowane przez te urządzenia może działać na nasz wzrok bardzo niekorzystnie. Czytając jakiekolwiek informacje na tak małym ekranie zmuszamy oczy do nadmiernego wysiłku i skupienia, jednocześnie narażając je na kontakt ze szkodliwym promieniowaniem – w takich warunkach podrażnienie oczu pojawia się bardzo szybko, a zupełnie naturalna i odruchowa czynność pocierania oczu jedynie ten stan pogarsza.

Podróżowanie samolotem (niska wilgotność, mniejsza zawartość tlenu)

samolotNiska wilgotność powietrza i niższa zawartość tlenu w powietrzu w kabinie samolotowej to kolejny czynnik wpływający negatywnie na zdrowie Twoich oczu. Jeśli podróżujesz często, z pewnością zauważasz że po wylądowaniu skóra wydaje się bardziej przesuszona, a cały organizm odwodniony pomimo spożywania wody.

Dokładnie takie same problemy dotykają Twoich oczu, które z powodu niedotlenienia i braku odpowiedniej ilości filmu łzowego zaczną piec. Niedostateczna ilość tlenu może spowodować też zaburzenia ostrości widzenia z powodu niedotlenienia rogówki.

Promieniowanie UV

Ochrona oczu przed słońcem jest konieczna i to nie tylko latem, na plaży czy podczas prowadzenia samochodu. Promieniowanie UV działa na zdrowie oczu negatywnie i może prowadzić do rozwoju poważnych chorób w oczu, w tym m.in. zwyrodnienia plamki żółtej. Na słońce warto uważać stosując okulary z wysokimi filtrami ochronnymi, a w optymalnych warunkach unikać wychodzenia na zewnątrz i długiej ekspozycji na słońce w godzinach szczytowych.

Zła dieta

Śmieciowe jedzenie, nieodpowiednie nawodnienie organizmu i brak witamin dostarczanych w postaci zdrowych owoców, warzyw i olejów może mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu. Nie dbając o dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych pozbawiasz swoje oczy cennych witamin, w tym witaminy A, C, E, D i B.

Choć suplementowanie tych witamin nie sprawi, że będziesz widzieć lepiej, ich obecność w organizmie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tkanek budujących poszczególne warstwy gałki ocznej umożliwiających prawidłowe widzenie.

Częste wytężanie oczu przy pracy z bliska (czytanie w słabo oświetlonym pomieszczeniu, małe czcionki)

wytężanie wzrokuNa koniec musimy przypomnieć jeszcze o bardzo złym nawyku nadmiernego wytężania oczu zarówno świadomie, jak i podświadomie.

Czytając w źle oświetlonym pomieszczeniu, sięgając po teksty z bardzo małą czcionką, czytając treści na ekranach telefonów komórkowych czy wreszcie wytężając wzrok nadmiernie z niechęci do noszenia okularów jedynie pogłębiasz problem wady wzroku i przyczyniasz się do jej jeszcze szybszego postępowania.

Okulary korekcyjne są najlepszym sposobem na zahamowanie rozwoju wady i poprawę jakości Twojego widzenia. Nie nadwyrężaj oczu bez potrzeby.


Zadbaj o zdrowie swoich oczu w Onedayclinic.